Забава: реформування без встановлення його державної мети

Без названия (2)

Калінчик М.В., доктор економічних наук, професор

Необхідно нагадати нашим турбо-реформаторам, що аграрна політика, якщо говорити дуже простою мовою, це сукупність заходів на упорядкування потоків економічних процесів в аграрному секторі, направлених на досягнення мети – бажаного стану. У свою чергу бажаний стан можна охарактеризувати як територіальне розміщення виробництва, що стабільно забезпечуватиме зростаючий добробут людини, за якого

вирішуються проблеми зайнятості сільського населення (створення селянських і фермерських господарств), забезпечення населення продуктами харчування та достатнього рівня експорту за умови дотримання екологічних обмежень. Взагалі, не тільки в масштабах країн, а на рівні окремих господарських одиниць або навіть одного домогосподарства встановлюється бажана мета або мрія, сходження до якої розпочинається з плану. На превеликий жаль, до цього часу в Україні не виявлено бажаного стану, а саме: чим або яким результатом повинна закінчитися реформа сільського господарства, щоб після цього запанував добробут як для сільського, так і для всього населення країни.За відсутності навіть натяків про цю бажану мету для України, до якої необхідно рухатися, виникають тривожні запитання: 1) скільки землі буде в українських селян, а скільки в невідомих її купців, якщо жителі сіл не приймають участі на ринку землі; 2) хто буде власником землі за такого сьогоднішнього розвитку подій на ринку землі; 3) яка структура посівних площ буде після кінцевого розпродажу землі – світла в кінці тунелю; 4) чи змилуються нові власники землі над мешканцями сіл й дозволять обездоленим українцям дожити віку на рідній землі… Навіть в дурдомі лікарі працюють згідно мети – вилікувати хворих.

Запитань виникає безліч, адже із втратою землі події можуть розвиватися за безліччю сценаріїв, які всі мають плачевні наслідки для українців. Про екологію мову не будемо вести, адже «какаяразница» для українців, коли землю буде розпродано до повного із жахливими наслідками завершення експерименту над власним народом. Навіть Прем’єр-міністр України Микола Азаров розумів, що окрім ідеї ринку землі, існує в сільському безліч проблем, які необхідно першочергово до цього вирішити. Він розумів, наприклад, що існує безлад на ринку молока й тому аграрним чиновникамдавав доручення розібратися та вирішити проблеми. Правда робив це він майже зі словами, які озвучує Дмитро Гордон на телевізії, якими він давав характеристику державним управлінцям України.

На сьогодні проблеми в сільському господарстві значно більш складніші, ніж було раніше. Все у відповідності до закону невизначеності наслідків, згідно якого прийняття навмання одного рішення призводить до виникнення як мінімум двох більш складніших проблем. Замість того, щоб визначити ранги проблем з встановлення черговості їх виконання, нові реформатори прийняли рішення продати землю без будь-яких прогнозів або бачень наслідків. Так, собі для баловства. Ми ж обіцяли ринок землі!!! Але попередньо до запровадження ринку землі, необхідно було як мінімум розібратися з проблемами відсутності механізмів щодо встановлення справедливих цін на харчовому ланцюгу (до цього часу для великої частки підприємств ціни реалізації до 2-5 разів нижчі від ринкових), що підтримуватиме (поряд з іншими заходами) ринкове середовище. Тобто, до запровадження ринку землі необхідно було вирішити велике коло проблем, що направлені на створенняринкового середовища, яке б підтримувало бажану національну мету – селян залишити із землею, на якій вони б у дійсно ринковому середовищі розпочали ефективно працювати. Зосередження всіх зусиль влади лише на одному заході – розпродати 54 % (стільки займають сільськогосподарські угіддя в площі країни) території України без дороговказу цього заходу на володіння землею лише селянами (тими, хто споконвіку проживає в сільській місцевості) та управління заходами на досягнення бажаного стану буде мати лише катастрофічний наслідок. На шляху до повного розпродажу землі прискорюється знищення галузі молочного скотарства, свинарства тощо.

За даними генерального директора ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві» Миколи Бабенка йде, наприклад, монополізація ринку свинини: 1) за відсутності ринкових законів у встановленні справедливих цін щорічно зникає 100-500 ферм й на горизонті вимальовуються надвеликі (декілька десятків) ферм, як і в птахівництві, із зростаючими ризиками захворювання і знищення всього поголів’я тварин та екологічної катастрофи; 2) за відсутності компенсацій свинокомплексам у випадку Африканської чуми свиней запрацював ринок нелегального продажу хворих свиней, що окрім всього сприяє поширенню захворювання; 3) компенсації на будівництво нових ферм у багатьох випадках мають корупційну складову; 4) більшість наданих бюджетних коштів державної підтримки тваринництва осідають у кишенях власників великих холдингів, а не ідуть на розвиток фермерських господарств; 5) український ринок кормів і ветпрепаратів наповнився фальсифікатом, а за кормовими добавками перевищив 50 %; 6) свинарські асоціації України захищають й просувають інтереси, в основному з укрупнення, лише 39 найбільших комплексів України з подальшою монополізацією ринку свинини; 7) галузеві асоціації в свинарстві України – прикриття для приватних бізнесів керівництва цих асоціацій і пов’язаних з ними осіб (під їх брендом продають ветпрепарати, кормові добавки тощо внаслідок чого перевитрати підприємств на ветпрепаратах досягли 5-кратних розмірів) тощо.

Перелік невирішених проблем, які знищують свинарство, як і будь-яку іншу галузь, можна продовжити. Наші турбо-реформатори проблеми накопичують у вигляді звалища і замість того, щоб їх розгрібати, структурувати та виявити послідовність їх вирішення. Охоплює жах за наслідки розпродажу землі в середовищі відсутності здорового глузду в галузях сільського господарства, коли власників земельних часток (паїв) лише споглядають за деребаном землі. Країни світу та кожен учасник бізнесу встановлюють свою бажану мету, яків сукупності працюють на процвітання своїх країн. Для цього розроблені методи найбільш раціонального досягнення своєї стратегічної мети – метод аналізу ієрархій (МАІ) з виділенням прямого і зворотного процесу його проведення. За прямого процесу всі планові заходи впорядковують в часі послідовність подій для досягнення бажаного стану. За зворотного процесу планування розпочинають з параметрів бажаного стану й оцінюють чинники і проміжні виходи у зворотному напрямку в часі з виявленням політик і ресурсів, що необхідні для досягнення цього бажаного стану.

У світі немає нічого і нікого, щоб не функціонувало згідно поставленої природою або людиною мети. У нас же не тільки немає цієї мети, а обговорюється питання ринку землі на випадок війни. Так, експерт – голова ГО «Асоціації землевласників України»СергійКулєшов запевняє, що з початком війни з Російською Федерацією почнеться панічний розпродаж землі, ціна якої знизиться до 500 дол за 1 га. «Нижчевона навряд чи впаде, оскільки за отримані кошти продавець нічого вагомого не купить взамін і ніяк не поліпшить своє щоденне життя».[1] За понад 50 років праці економістом колгоспу, дослідної станції, а потім науковцем, чиновником тощо ніколи не застосовував у своїх працях різких слів. Зараз порушу цю традицію й скажу словами Дмитра Гордона, якими він оцінює сьогоднішніх управлінців державою, – ІДІОТ. Мало того, що землю скуповують не українці, що дає впевненість констатувати, що новоявлений й новоспечений Голова «Асоціації землевласників України» С.Кулєшов, очолює саме нових землевласників – чужинців. Ні один власник паїв України не знає, що їх захищає якась ГО «Асоціація землевласників України». Більше того, уявимо сценарії. У Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій областях наших солдат попросять залишити окопи, тому що цю землю вже продано іноземцям (не виключено, що через підставних осіб – росіянам) за вищу, ніж 500 дол США за 1 га. А бо ж, селяни будуть продавати паї тим, чиї окопи будуть найближчі до них. На що може розраховувати продавець землі, щоб поліпшити «своє щоденне життя», коли рядом рвуться снаряди та свистять кулі? «Щоденні життя» в складі Росії? Кому потрібен такий експерт? Яка країна у світі розпродає землю лише чужинцям, а тут ще розглядається випадок військових дій?

Українці, що з нами трапилося? Чому нас повчають люди не сповна совісті або розуму? Невже в своєму середовищі не можна знайти мудрих? Господі! Спаси і помилуй!!! Підкажи, чим закінчиться розпродаж землі чужинцям? Амінь.

[1]Експерт пояснив, як загроза вторгнення Росії вплине на ринок землі. – UPL: https://agropolit.com/news/23300-ekspert-poyasniv-yak-zagroza-vtorgnennya-rosiyi-vpline-na-rinok-zemli(20.02.2022)