В Україні під загрозою закриття опинилися 2 тис фермерських господарств

maxresdefault (1)

За підсумками 2020 року близько 2 тисяч українських фермерських господарств можуть припинити свою діяльність. Вони призупиняють господарську діяльність, передають землю в оренду – шукають інші форми поступового згортання діяльності. Такого висновку дійшов голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич. Про це повідомляє agroone.info, пише agronews.ua

За його словами, від скасування у 2016 році пільгового режиму адміністрування ПДВ постраждав увесь АПК, проте фермерам, як найслабшим у фінансовому плані формуванням, було завдано найдошкульнішого удару.

Внаслідок цієї податкової новації виробництво валової продукції АПК за чотири останні роки упало на 30%. Впродовж останніх років уряд відновив програми підтримки фермерів в рамках реалізації Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки. Передбачалося виділити на фермерські господарства 480 млн грн і 100 млн. грн – на обслуговуючі кооперативи.

Проте лише близько 60 фермерських господарств одержали 28 млн грн на поворотній основі, 3% фермерів скористалися підтримкою відшкодування кредитних відсотків, 6% фермерів – одержали компенсацію за техніку, кооперативи – нуль.

Іван Томич зазначає, що в наступному році аграрний сектор одержить не більше, ніж у нинішньому, а це в межах 4,5 млрд. грн. Фінансування програм підтримки фермерів, ОСГ та кооперативів передбачається таке ж мізерне.

«А тому прохання до урядовців: не дуріть людей, бо ваші пропозиції щодо підготовки документів – це не більше, ніж мильна бульбашка», — заявив Томич.

Відповідаючи на запитання, чи великих збитків зазнали фермери, він назвав результати роботи вельми строкатими: від дуже високих на півночі та заході, до катастрофічно низьких на півдні України, зокрема на Одещині.

«Амплітуда урожайності досить велика: верхня планка — 7-8 т/га кукурудзи та 5-6 т/га пшениці, і нижня відповідно — 2 та 5 ц/га. Частка тих, хто одержав нормальні прибутки в межах 15%, зазнали збитків – 25%, а решта балансує практично на нулях прибутковості. А тому близько 2 тис. фермерських господарств за підсумками цього року можуть припинити свою діяльність. Це не означає, що вони закрилися, як юридичні особи, бо це процес тривалий, але господарську діяльність вони призупиняють, передають землю в оренду, шукають інші форми поступового згортання діяльності. Але фермери не опускають рук і будуть боротися за свою перспективу», — зазначив голова Союзу.