Ухвала Союзу українського селянства „Велика Селянська Рада”

                                              Ухвала

розширенного засідання правління  

 Союзу українського селянства

„Велика Селянська Рада”

17 вересня  2020 року             м. Київ, вул. Героїв Оборони, 10                                                           ННЦ „Інститут аграрної економіки”

 Порядок денний:

 1. Українське селянство напередодні ринку землі.

Розглянувши питання порядку денного правління

Союзу українського селянства констатує:

зниження дохідності фермерів, ОСГ, сільськогосподарських підприємств, збіднення селян, найнижчого виробництва агропродукції за 10 років, що відбувається на фоні відсутності державної підтримки, відсутності кредитування, інвестицій, панування корупції, рейдерства, безправності селян, тінізації в сфері земельних відносин, розбалансованість між розвитком сільської поселенської мережі та землеволодіннями великими агрохолдингами призвело до прискоренного розвитку агро холдингів, монополій в сфері АПК, що призводить до обезлюднення сільської місцевості та суперечить рішенню 72 – ої Генеральної Асамблеї Організації Об”єднаних Націй якою проголосовано Десятиліття розвитку сімейних фермерських господарств. Велике занепокоєння це викликає переддень запровадження ринку землі. Що може призвести до непоправних руйнівних процесів не тільки для села, а й України.

З метою недопущення вищезазначених загроз

ВИРІШИЛИ:

 1. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо:

– розробки і прийняття програми розвитку фермерства (сімейного фермерства), ОСГ та їх кооперації, сільських територій на наступні 10 років;

– закріплення в Конституції України фермерського устрою (фермерства), як основи аграрного укладу України;

– відновлення Міністерства АПК з метою реалізації розвитку фермерських (сімейних фермерських) господарств, їх кооперації та розвитку сільських територій в Україні;

– щодо фінансового забезпечення сільської медицини, освіти, соціального розвитку села до рівня стандартів в містах.

 1. Звернутись до Президента України, Прем”єр-міністра України щодо зустрічі представників Союзу українського селянства з обговорення питань даної Ухвали.
 2. Звернутися до Верховної Ради України, Уряду щодо передбачення у Державному Бюджеті України коштів на 2021 рік та послідуючі роки:

– для сільського господарства 60 %, щорічно, для державні програми підтримки безпосередньо фермерам (сімейним фермерам), ОСГ та їх кооперації (із них: 1, 4 млдр грн. – державна підтримка фермерських господарств; 1 млрд грн. – державна підтримка фермерських, особистих селянських господарств які займаються виробництвом тваринницької продукції);

– на завершення земельної реформи, а саме: – інвентаризацію земель, розмежування земель державної, комунальної, приватної власності, охорону земель, детінізацію в сумі 2 млрд грн.;

– на відшкодування відсотків (до 1%) банківських ставок кредитів на купівлю землі фермерами (сімейними фермерами), ОСГ в розмірі 6 млрд грн. щорічно;

– для страхування посівів сільськогосподарських культур фермерам (сімейними фермерами), сільськогосподарським підприємствам;

– для створення фонду гарантування кредитів фермерів (сімейних фермерів), ОСГ на купівлю земельних ділянок;

– для підтримки виробництва молока в особистих селянських господарствах, фермерських господарствах на кожну корову в сумі 6 000 грн (в господарствах від 3-х корів) та на теля 2 500, щорічно грн.;

– на підтримку сільської молоді, для можливості створення фермерських, сімейних фермерських господарств, сільгосппідприємництва, кооперації, сільського зеленого туризма, пріоритетного надання земельних ділянок, кредитів, державної підтримки з розробкою відповідної програми.

 1. Звернутися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо розробки програм та надання державної підтримки фермерам (сімейним фермерам), ОСГ, сільськогосподарським підприємствам, які постраждали від посухи та інших природних лих в 2020 році шляхом: – звільнення від всіх видів податків і зборів до 2022 року; – надання безвідсоткових кредитів фермерським господарствам в розмірі 500 тис. грн. через Укрдержфонд;

– виконання Законів України „Про фермерське господарство” та „Про особисте селянське господарство” в повному обсязі.

 1. Звернутися до Кабінету Міністрів України щодо:

– припинення знищення та розвитку селекційних станцій для відновлення вітчизняної селекції.

– припинення зволікання ДПС з усунення проблем блокування податкових накладних фермерських господарств, для фермерських господарств приймати податкові накладні беззаперечно.

 1. Звернутися до МВС, Генерального прокурора України, СБУ щодо розслідування злочинів проти фермерів, вбивств попередніх років та захисту прав фермерів, зокрема: Гнатюка С.В. Уманського району Черкаської області, Гудименка О.В. Чернігівської області, Пожидаєва О.В. Мар”їнського району Донецької області, Якубенка М.В. Подільського району Одеської області та фермерів Сахновщинського району Харківської області.
 2. Звернутися до органів місцевого самоврядування, обласних рад, новообраних районних рад та об”єднаних територіальних громад щодо передбачення в місцевих бюджетах на 2021 рік та послідуючі роки з урахуванням місцевих можливостей коштів на підтримку фермерських, сімейних фермерських та особистих селянських господарств, їх кооперації та розвитку сільських територій.
 1. Підтримати ННЦ „Інститут аграрної економіки” у розробці проектів Концепції розвитку сімейних фермерських господарств на період до 2030 року та Стратегії сталого розвитку сільських територій на період до 2030 року та спільно з СУС їх доопрацювати.
 2. СУС спільно з ННЦ „Інститутом аграрної економіки” розробити навчально – інформаційні матеріали для дорадчих служб щодо роз”яснення правових аспектів земельної реформи. Звернутися до Верховної Ради України щодо передбачення в Державному Бюджеті України на 2021 р. на ці цілі 50 млн. грн.
 3. Розробити та внести законопроект щодо вилучення із закону „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” № 552 – ІХ від 31 березня 2020 року юридичних осіб, як покупців землі та змінити максимальний розмір площ земельної ділянки у приватній власності до 300 га.
 1. Скликати протягом листопада – грудня 2020 року в місті Києві Перший з”їзд Селян України (відповідно до протиепідеміологічної ситуації та готовності).
 2. Звернутися до фермерів, сільгосппідприємств, обласних АФЗУ щодо надання посильної допомогти постраждалим від посухи фермерам Одеської та інших областей.
 3. Фермерам, селянам взяти активну участь та балотуватися у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
 4. Сприяти активізації молодіжних рухів, зокрема: ГО Спілки молоді села.
 5. Звернутися до обласних організацій Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України, Аграрного союзу України та інших діючих організацій щодо проведення обласних та районних зборів селян з аналогічним порядком денним.
 6. Звернутися до фермерів, всіх селян, щодо об”єднання в інтересах захисту Українського селянства на основі реалізації цієї Ухвали.
 7. За результатами засідання правління СУС 17 вересня 2020 р. провести пресконференцію з проблем фермерства.

Дану Ухвалу направити Президенту України, Голові Верховній Раді України, Прем’єр-Міністру України, керівникам фракції, головам комітетів ВРУ, Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Міністру фінансів України, обласним радам, громадським організаціям, непарламентським політичним партіям, ЗМІ, міжнародним організаціям із захисту прав селян.

 Головуючий,                                                                                Голова                                                                                                   Союзу українського селянства                         І.Ф. Томич