Ухвала XXIX з”їзду АФЗУ

                             

УХВАЛА ХХІХ звітного з’їзду

Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

19 червня 2019 року                                                     м. Київ

Заслухавши і обговоривши питання порядку денного делегати ХХІХ з’їзду Асоціації фермерів та приватних землевласників України

констатують:

Про продовження окремих позитивних змін для умов розвитку фермерських, сімейних фермерських господарств та їх кооперації, зокрема на виконання Державної Концепції розвитку фермерських господарств та їх кооперації на 2018 – 2020 роки,  на її реалізацію в Державному бюджеті на 2018 рік було закладено 1043 млн.грн. на підтримку українського фермера, які були не використані в повному обсязі. При цьому слід відзначити спільну координацію дій АФЗУ, СУС та Мінагрополітики в реалізації Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів (та Постанови КМУ № 106) щодо державної підтримки, в результаті чого фермери та ОСГ за різними програмами отримали 1,08 млрд.грн. Однак можливості Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів були використані не в повному обсязі.

В той же час залишається комплекс нерозв’язаних земельних проблем: від врегулювання земель постійного користування до спроб запровадження продажу землі, який постійно є загрозою не тільки для фермера, а й для Української нації.

 

Виходячи з цих позицій ХХІХ з’їзд АФЗУ

УХВАЛИВ:

 1. Роботу Ради АФЗУ у звітному періоді визнати задовільною.
 2. Звіт ревізійної комісії АФЗУ про фінансову діяльність за звітний період затвердити.

Звернутися

До Президента України

 1. Надати доручення Генеральному прокурору України, силовим структурам, Уряду щодо викорінення злочинів (рейдерства), захисту прав, майна, землі фермерів. Зокрема, розслідування вбивства Дарадуди А.А. співвласниці ФГ “Дар” с. Попасне Новомосковського району Дніпропетровської області. У випадку не розслідування злочинів розпочати/ організувати фермерську акцію протесту під Генеральною прокуратурою та Адміністрацією Президента.
 2. Внести до Конституції України положення, що визначають сімейний фермерський устрій, як основу аграрного укладу України.
 3. Видати Указ про відзначення в Україні державного свята „Дня фермера” 19 червня. Згідно рішення Уряду.
 4. Продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 01 січня 2025 року, але не раніше звільнення окупованих та анексованих територій України та виплати державного боргу всім іноземним кредиторам. Оскільки поспішне та безоглядне запровадження ринку земель є реальної і потенційною загрозою національній безпеці та державному суверенітету України.
 5. Припинити проголошення намірів невідкладно продавати землі державної власності, оскільки серед українських (вітчизняних) фермерів існує надзвичайно велика потреба в земельних ділянках для ведення сімейних фермерських господарств.
 6. З метою уникнення соціальної напруги в суспільстві припинити публічну риторику  щодо запуску вільного ринку земель ( продажу українських земель)  в тому числі іноземцям. Крім того, етапи  продовження земельної реформи узгоджувати з АФЗУ – профільною фермерською організацією відповідно до ст. 33 Закону України „Про фермерське господарство” на засадах селяноцентричного спрямування.
 7. Оголосити Указом Президента Десятиліття розвитку сімейних фермерських господарств в Україні (2020-2030 р.р.) відповідно до рішення ООН про Десятиліття сімейних фермерських господарств в Світі.
 8. Неприпустимості прийняття Закону України „Про сільськогосподарську кооперацію” № 6527-Д, оскільки його зміст суперечить засадним принципам у світовій практиці засадам обслуговуючої кооперації, призведе до створення псевдокооперативів, в тому числі агрохолдингами.

 

До Верховної Ради України

 1. Внести до Конституції України положення, що визначають сімейний фермерський устрій, як основу аграрного укладу України.
 2. Етапи продовження земельної реформи проводити на засадах селяноцентричного спрямування та узгоджувати з АФЗУ – профільною фермерською організацією відповідно до ст. 33 Закону України „Про фермерське господарство” .
 3. В період реалізації Концепції розвитку фермерських господарств та кооперації на 2018-2020 роки продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 01 січня 2025 року, але не раніше звільнення окупованих та анексованих територій України та виплати державного боргу всім іноземним кредиторам.
 4. Прийняти законопроект № 8236, (щодо набуття права власності на земельні ділянки, фермерські землі).
 5. Звернутися до новообраного складу Верховної Ради України щодо розробки Закону України „Про основні засади державної аграрної політики” на основі Концепції розвитку фермерських господарств та їх кооперації на 2018 – 2020 роки.
 6. Звернутися до керівників фракцій політичних партій нового парламенту щодо зазначення у коаліційній угоді політичних фракцій ВРУ фермерсько центричний напрям державної політики та оголосити Десятиліття розвитку сімейних фермерських господарств в Україні (2020-2030 р.р.) відповідно до рішення ООН про Десятиліття сімейних фермерських господарств в Світі.
 7. Прийняти закон про єдиний земельний податок для фермерських господарств з площею землі до 100 га, який би включав в себе всі платежі, включаючи ЄСВ і сплачувався один раз на рік.
 8. Прийняти Закон України „Про зброю” для можливості захисту від бандитських посягань на майно та життя фермерів.
 9. Прийняти закон про передачу земель постійного користування у власність членам фермерського господарства та членам сім”ї в разі смерті голови фермерського господарства на ім”я якого був виданий державний акт на землю для продовження ведення фермерського господарства.
 10. Для фермерських господарств (з площею використання та/або володіння до 100 га) запровадити пільговий режим ПДВ, який би залишався 100% у розпорядженні фермерських господарств для розвитку фермерського господарства.
 11. Встановити граничний рівень вартості оренди землі під приміщеннями (під господарськими дворами), що не перевищує вартості оренди 1 га ріллі.
 12. Щодо неприпустимості прийняття проекту Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію” №6527-Д, оскільки його зміст суперечить загальновизнаним у світовій практиці засадам обслуговуючої кооперації, призведе до створення псевдокооперативів, в тому числі агрохолдингами.
 13. Внести зміни до земельного законодавства за якими в разі переоформлення права постійного користування земельною ділянкою наданою для ведення фермерського господарства на право оренди надання земельної ділянки відбувається без проведення земельних торгів, строк оренди визначається фермерським господарством, розмір орендної плати за земельні ділянки не повинен перевищувати розміру земельного податку.
 14. Скасувати необхідність ліцензій для зберігання пального сільгоспвиробникам.

 

 

До Кабінету Міністрів України

 1. Забезпечити виконання Концепції розвитку фермерських господарств та кооперативів на 2018 – 2020 роки, а саме передбачити на її виконання в Державному бюджеті 2020 р. 2 млрд. грн., а також подвоєння розміру державної підтримки фермерським господарствам в 2021 році.
 2. Продовження дії Концепції розвитку фермерських господарств та кооперативів на 2018 – 2020 роки на 5 років та відповідної державної фінансової підтримки фермерським, сімейним господарствам, СОК.
 1. Внести законопроект про єдиний земельний податок для фермерських господарств (площею землі до 100 га), який би включав в себе всі види платежів, включаючи ЄСВ і сплачувався один раз на рік.
 2. Внести зміни до Постанови КМУ № 106 від 07.02.2018 р. щодо спрощення вимог переліку документів на землю.
 3. Етапи продовження земельної реформи проводити на засадах селяноцентричного спрямування та узгоджувати з АФЗУ – профільною фермерською організацією відповідно до ст. 33 Закону України „Про фермерське господарство” .
 4. Розробити і внести до Верховної Ради України законопроект про передачу земель постійного користування у власність або користування фермерським господарствам (членам ФГ, членам сім”ї) у випадку смерті особи на яку видавалась земельна ділянка в постійне користування для створення фермерського господарства.
 5. Звернутися до новообраного складу Уряду щодо законодавчого (конституційного) визначення сімейного фермерського господарства, як основи аграрного устрою України, а також розробки Закону України „Про основні засади державної аграрної політики” на основі Концепції розвитку фермерських господарств та їх кооперації на 2018 – 2020 роки.
 6. Скасувати необхідність ліцензій для зберігання пального сільгоспвиробникам.
 7. Через державні ЗМІ проводити широку популяризацію сімейного фермерського господарювання.
 8. Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України
  від 18 січня 2001 р. № 30 „Правила  проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” щодо скасування вимог отримання дозволів на проїзд сільськогосподарської техніки фермерських господарств в період проведення сільськогосподарських робіт, а саме: у пункт 1. додати слова „крім сільськогосподарської техніки на період виконання сільськогосподарських робіт”.
 9. Включити до програми підтримки та фінансування фермерських господарств відшкодування 70 % будівництва сонячних електростанцій.

 

         До Міністерства аграрної політики та продовольства України

 1. Щодо надання доручення про продовження видачі Держгеокадастром кадастрових номерів земельним ділянкам наданим фермерам у постійне користування.
 2. Через державні ЗМІ проводити широку популяризацію сімейного фермерського господарювання.

 

Раді АФЗУ

 1. Основними напрямками діяльності вважати подальше об’єднання зусиль АФЗУ, СУСОКУ, інших громадських організацій, як потужного селянського руху громадської спілки „Союзу українського селянства”, як альтернативний розвиток агрохолдингонізації країни.
 2. Схвалити і підтримати висунення членів АФЗУ на виборах до ВРУ, а саме: Гайворонського А.І., Томича І.Ф., Матвієнко В.В., Хомича Р.М. та інших членів АФЗУ.
 3. Вжити заходів щодо оновлення роботи обласних АФЗ.
 4. Активізувати роботу обласних АФЗ та районних АФЗ щодо запровадження фіксованого членства в АФЗУ. Головам обласних районних АФЗ забезпечити щомісячну сплату членських внесків.
 5. Раді Старійшин розпочати підготовку до відзначення 30 – ти річчя фермерського руху в Україні.

Дану Ухвалу направити Президенту України, Голові Верховної Ради України, Прем’єр-міністру України, керівникам комітетів ВРУ, фракцій та груп ВРУ, Міністерству аграрної політики та продовольства України.

 

Головуючий, Президент АФЗУ                                                      М. Стрижак