Олег Бахматюк пробив дно в борговій ямі

Фонд гарантування вкладів і НБУ отримують одна за одною принципові перемоги в судах над найбільшим аграрним боржником України – Олегом Бахматюком. Схоже, що дуже скоро майно його холдингу Ukrlandfarming буде продано з молотка.Говориться в авторській статті Oligarg.media. Agronews передруковує матеріал в первинному вигляді.

«Справжні західні кредитори або інвестиційні банкіри націлені на холодний результат: якщо вони можуть видавити з Бахматюка хоча б трохи більше, ніж те, що є зараз, вони будуть до кінця вести переговори» – так власник Ukrlandfarming Олег Бахматюк прокоментував свої непрості стосунки з кредиторами в лютому цього року в інтерв’ю ІА «Інтерфакс-Україна».

Суть цих відносин досить банальна: Бахматюк, за його ж власними словами, взяв $ 2 млрд кредитів і вклав їх на території України, «побудувавши те, що до нас ніхто не будував». Мається на увазі, очевидно, агрохолдинг Ukrlandfarming – єдиний в своєму роді, судячи з опису на його сайті. Адже там вказано, що Ukrlandfarming якимось тільки йому відомими чином володіє 570 тис. га землі, хоча в реальності вся ця земля йому не належить, а лише орендується у пайовиків, як це роблять всі агрохолдинги України.
Витративши мільярди доларів позикових коштів, Бахматюк дійсно побудував колоса, проблема тільки в тому, що борги він фактично не повертає, і за багатьма ознаками сильно нагадує істукана, який побачив колись уві сні правитель Вавілона.
«Бахматюк в своєму інтерв’ю сам визнає, що його заборгованість перед банками та іноземними інвесторами перевищує вартість компанії. А якщо у вас боргів більше, ніж активів, то ви хто? Банкрут! Нашому ринку треба навчитися вживати це слово »- так свого часу описала суть того, що відбувається екс-глава НБУ Валерія Гонтарєва. Завдяки їй з ринку були виведені банки Бахматюка – VAB і «Фінансова ініціатива», що видали структурам з орбіти свого акціонера, за даними Гонтаревої, близько 28 млрд грн.


«У VAB таких кредитів було 70%, у Фінансовій ініціативи – 96%. Це не тільки позики «Ukrlandfarming »: там же величезна кількість компаній, пов’язаних з акціонером », – зазначила вона.
Будучи фактичним банкрутом, боржник не просто зберіг гарну міну при поганій грі – йому кілька років вдавалося зв’язувати руки опонентам за допомогою відомих своєю непідкупністю українських судів і неупередженістю – державних виконавців Міністерства юстиції України, на чолі якого знаходиться хороший друг Бахматюка Павло Петренко.


Ну і, звичайно, не можна не згадати судових експертів, які роками проводять експертизу ринкової вартості майна, стягнути яке намагаються кредитори Бахматюка, але ніяк не можуть її завершити. І часто так відбувається через те, що компанії Бахматюка просто не платять за експертизу, як це сталося в справі № 910/13550 / 17по позовом НБУ до «Станіславської торгової компанії» Бахматюка.

Багато в чому завдяки цим та іншим «контраргументам» господареві Ukrlandfarming вдавалося успішно «відтягувати кінець». Але, судячи з останніх подій, запас міцності Бахматюка вичерпався. Робити такі висновки дозволяє аналіз серії судових рішень, які зафіксували його розгромну поразку в принципових битвах, в тому числі, на своєму полі.
Як з’ясував «ОЛІГАРХ», в листопаді на малій батьківщині Бахматюка господарський суд Івано-Франківської області задовольнив позов VAB Банку, що знаходиться під управлінням ФГВФО, до Івано-Франківського м’ясокомбінату – одному з ключових м’ясопереробних активів Ukrlandfarming.
Суд звернув стягнення на цілісний майновий комплекс підприємства, розташований на вул. Симона Петлюри в Івано-Франківську, який був переданий в іпотеку банку в 2012 році. У цій справі, як і в багатьох інших, було рішення про проведення судової експертизи з ініціативи м’ясокомбінату Бахматюка, який потім відмовився її оплачувати, але в підсумку це йому сильно не допомогло. І коли рішення суду вступить в законну силу, майно Ukrlandfarming буде продано з молотка на відкритих торгах.
На те, що це не збіг, а закономірність, вказують і інші рішення судів. Так, в жовтні госпсуд Черкаської області задовольнив позов НБУ до інвестиційної компанії «Агросоюз-РП» і стягнув майновий комплекс Мліївської птахофабрики. Майже одночасно госпсуд Дніпропетровської області за позовом все того ж Нацбанку стягнув майновий комплекс Жовтоводського м’ясопродкомбінату. Обидва активу повинен бути виставлені на відкриті торги (перший – за стартовою ціною в 70 млн грн, по другому ціна буде визначена пізніше) в рахунок часткового погашення боргу банку Бахматюка «Фінансова ініціатива» перед НБУ на суму понад 2,1 млрд грн.


Дальше більше. 15 листопада госпсуд Київської області за позовом НБУ стягнув майновий комплекс ТОВ «Птахофабрика Київська» в Пухівці (Броварський район) площею 126 тис. Кв. м в рахунок вже згаданого боргу неплатоспроможного банку Бахматюка перед НБУ.
Як і «Агросоюз-РП», іпотекодавець оформлений на третіх осіб – номінальних директорів з Кіпру.
Серед них виділяється партнер кіпрської юридичної фірми Nasos A. Kyriakides & Partners Насос Куріакідес, на якого була записана ціла розсип структур, «що не мають відношення до Бахматюку». У тому числі до недавнього часу серед них значився безперечний чемпіон з висвітлення діяльності Бахматюка в виключно позитивному світлі – газета «Деловая Столица», яку видає акціонерне товариство «Картель».
Перераховані суди – лише видима частина айсберга. За даними «ОЛІГАРХА», захист Бахматюка розсипається по всіх фронтах, від Києва до Ужгорода (в кінці листопада госпсуд Закарпатській області розпорядився пустити з молотка входить в Ukrlandfarming Берегівський м’ясокомбінат).
Розповідає про ці події Бахматюк «справжнім західним кредиторам або інвестиційним банкірам», яким він повинен гроші, достеменно невідомо. Але в тому, що те, що відбувається зараз нагадує «ефект доміно», майже не виникає сумнівів. І шансів виграти в цій партії у Бахматюка, схоже, не залишилося.
За матеріаламиOligarh.media.