НЕОБХІДНО СТВОРИТИ ТАКІ УМОВИ ДЛЯ СІМЕЙНОГО ФЕРМЕРСТВА, ЩОБ ЦЯ ІДЕЯ СТАЛА РУШІЙНОЮ СИЛОЮ СУСПІЛЬСТВА!

Фото Ивченко

„Необхідно створити такі умови для сімейного фермерства, щоб ця ідея стала рушійною силою суспільства!” – з таким заголовком надруковано інтервью з заступником голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Вадимом Івченком в черговому номері газети „Вісник Фермер України”, який вийшов з друку минулого тижня та надісланий передплатникам, в обласні та районні АФЗУ. З матеріалом можливо ознайомитися за посиланням ….

Кор..: Вадиме Євгеновичу, нещодавно відбулося розширене засідання Аграрного комітету на тему „Рейдерство в аграрному секторі. Діяльність органів державної влади по запобіганню захопленням аграрних підприємств”. Чи зарадить воно аграріям у їх боротьбі зі зловмисниками?

В. І.: Виступаючи на Комітеті, я нагадав колегам, що кожен інвестор – будь він орендарем чи власником підприємства – прагне, аби його права та інвестиції були захищені. Те, що відбувається зараз, я маю на увазі рейдерські захоплення – це відвертий бандитизм! Зловмисники приходять на землі господарства, яке їм не належить, і збирають врожай, вирощений не ними. Набуває поширення ганебна практика, коли великі холдинги захоплюють та засівають землі малих фермерів, перереєстровують підприємства за підробними документами. А правоохоронні органи мовчки спостерігають за цими діями, і часто ще й „кришують” бандитів. Ускладнює ситуацію недосконалість та підкупність судової системи.

Ми отримуємо десятки звернень з проханнями про допомогу. Хочу подякувати Асоціації адвокатів Києва за допомогу в реанімуванні міжвідомчої комісії з питань забезпечення узгоджених дій, спрямованих на захист майнових прав власників та орендарів земельних ділянок. Була прийнята моя пропозиція щодо введення до складу комісії представника від Вищої ради правосуддя, аби розуміти, що роблять суди і як нам реагувати на їх рішення.

Комітет прийняв відповідне рішення. Слід сподіватися, що воно допоможе знайти вірні методи й засоби боротьби з рейдерством.

 

Кор.: В ефірі радіостанції „Голос столиці” Ви коментували дослідження Міжнародної незалежної ініціативи щодо земель в Україні, котрі перебувають під контролем іноземного капіталу.Що можете додати для наших читачів?

В. І.: Дослідженню, про яке йшлося, вже два роки. Дійсно, у нас наразі іноземні компанії володіють колосальною кількістю земель сільськогосподарського призначення. Причому діють вони цілком легально, показуючи прибуток з 1 га приблизно 800 євро. Ці кошти зазвичай виводяться до компаній-засновників, тобто за кордон. Наприклад, у нас володіє земельним банком така собі компанія „Ренесанс”, маючи 290 тисяч гектарів, а її власник – громадянин Російської Федерації. Неважко підрахувати, що з цих 290 000 га закордонна компанія-засновник отримає більше230 мільйонів в дуже твердій валюті. А Україна – нічого.

Інша компанія, NCH, це такий американський приватний пенсійний фонд, заробляє на нашій землі дуже пристойні кошти для американських пенсіонерів. А наші старці мовчки вимирають…

Годі сподіватися, що ринок землі зможе змінити поведінку орендарів. Адже ми маємо вкрай недосконале законодавство про оренду землі, яке практично не забороняє вчиняти різні напівкримінальні оборудки з нею.

 

Кор.: Будь ласка, прокоментуйте законопроект про внесення змін до Земельного Кодексу (№ 7060) щодо розвитку сімейних фермерських господарств, у розробці якого Ви брали участь

В. І.: Так, дійсно, ми зареєстрували з колегами по комітету законопроект про внесення змін до Земельного кодексу України №7060 щодо розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності. Він був підготовлений у співпраці з проектом USAІD (“Агросільрозвиток”).
Головна теза цього законопроекту – земля має надаватися безкоштовно тим людям, які дійсно будуть її обробляти. Адже є багато випадків, коли надана громадянину Х земля через 3 роки опиняється в зовсім інших руках. Це не може влаштовувати державу. Для нас головне, щоб земля оброблялася тим господарством, якому була надана.

Тому ми пропонуємо:
1. Скасувати існуючу корупційну модель безоплатної приватизації для особистого селянського господарства (ОСГ), замінивши її на прозорий механізм передачі землі на аукціонах для створення та розвитку сімейних фермерських господарств на умовах оренди. Учасниками таких аукціонів можуть бути тільки громадяни України, які можуть отримати землю виключно для ведення фермерського господарства і мають зареєструвати це господарство на території розташування землі.

Цю землю можна використовувати лише для розвитку нішових культур, переробки, вирощування багаторічних насаджень, тваринництва, овочівництва, органічної продукції.
2. Дозволити сімейним фермерам брати до 5 гектарів, причому 2 перших безкоштовно, зразу, а 3 інших – на викуп. Але такий викуп – тільки після тривалої оренди і з розстрочкою платежу до 20 років (навіть в умовах мораторію). Берете землю, створюєте сімейну ферму, налагоджуєте власний невеликий сімейний бізнес. Після цього можете приватизувати надану вам землю і ще докупити певну кількість, отримавши в сумі 5 га. Купівля буде йти через аукціони, але для сімейних ферм будуть пільгові умови. Зовсім же без аукціону не можна, бо тоді можуть виникати корупційні схеми. Отриману землю протягом всього терміну оренди забороняється передавати в субаренду або змінювати цільове призначення.

  1. Безоплатну приватизацію для земель ОСГ, яка сьогодні вже існує, залишити виключно для надання землі соціально незахищеним верствам населення, “чорнобильцям”, учасникам АТО та їх сім’ям, медичним працівникам, вчителям та іншим, таким чином забезпечивши їм першочергове (гарантоване) право на землю. Адже сьогодні доволі часто цим людям відмовляють у наданні землі.
    Якщо законопроект буде прийнято, ним буде припинено корупційні схеми безоплатного відведення земель, це допоможе розвитку фермерських господарств, забезпечить надходження податків до місцевих бюджетів та створить робочі місця на селі.

Закон передбачає запобіжні умови, щоб людина, яка отримала землю, не змогла її одразу продати чи здати в оренду. Зате є можливість успадкування цієї землі, як приватної власності, членами фермерської родини, в тому числі дітьми.

Навіть викуп буде обставлений певними умовами: викупити можна , але не можна відразу перепродати. Земля – не будинок і не автомобіль, і не варто прислухатися до зрадницьких голосів оплачених латифундистами засобів масової інформації, які розхитують свідомість селян. Тому ми й запропонували схему орієнтовану виключно на розвиток сімейних ферм. Вона надає пріоритет тим людям, які дійсно прагнуть започаткувати свій бізнес легально, базуючись на сільськогосподарському виробництві..

 

Кор.:Ви берете участь у роботі групи з питань забезпечення узгоджених дій, спрямованих на захист майнових прав власників та орендарів земельних ділянок. Яка мета цієї діяльності?

В. І.: По суті, ми разом із МінАПК формуємо законодавчу базу під програму „Власний дім”. Зокрема, хочемо запровадити безстрокові й безвідсоткові кредити на побудову нового житла, включаючи присадибну ділянку. Майбутній власник зможе:

  • отримати земельну ділянку для ведення власного господарства;
  • купити або побудувати будинок;
  • зайнятися сільськогосподарським виробництвом, в тому числі переробкою продукції в кооперативі.

Агітувати – справа невдячна, якщо не маєш аргументів. Ось вони: купуючи у великого виробника, споживач сплачує в тому числі 20% ПДВ. А якщо він придбає той же товар у сімейного фермера чи в кооперативі, ПДВ буде лише 7%. Зараз, коли ціни на продукти харчування просто галопують, це суттєві аргументи. Не виключено, що навіть великі переробники віддаватимуть перевагу продукції сімейних ферм та кооперативів, адже вони теж рахують гроші. Натомість у сімейних фермерів будуть обігові кошти, обладнання в лізинг, виходи на ринки, безвідходне виробництво через кооперацію. А переробним кооперативним підприємствам завжди будуть створюватися найсприятливіші умови для їх діяльності.

Систему, про яку я розповів, потрібно вибудувати, щоб сімейні фермерські господарства реєструвалися не епізодично, а масово, щоб сотні й тисячі людей підхопили цю ідею, щоб вона стала дійсно рушійною силою суспільства.

 

Спілкувався Володимир Майський