Щорічно на полях аграрії спалюють 3 млрд. куб. метрів газу

Із зернових культур та ріпаку аграрії України щорічно отримують  майже 40 млн. тонн соломи. За даними агропідприємств, близько 20% від загальної кількості отриманої соломи використовують на потреби тваринництва, в якості підстилки та корму для тварин. Майже 70-80% соломи подрібніють і розкидають на полях під час збору зерна, причому половина з цього обсягу просто спалюється на полях, щоб уникнути витрат, пов’язаних із її змішуванням з ґрунтом (переорювання земель). Лише близько 1,5% спалюється для енергетичних потреб та використовується  для виробництва палива (пеллет, брикетів).

Валовий збір та вихід соломи зернових культур (без кукурудзи) та ріпаку в Україні

С/г культури 2009 2010 2011
пшениця озима та ярова 18430 16851 22200
жито озиме та ярове 790 465 1800
ячмінь озимий та яровий 10440 8485 12300
овес 810 458 940
ріпак озимий та яровий 1947 1395 1200
Всього, тис. тонн 32417 27654 38440
Вихід соломи, тис. тонн 32417 27654 38440

За простими підрахунками щорічно тільки фермери  залишають на полях після жнив до 8 млн. тон. соломи, що по теплотворності дорівнює майже 3 млрд. куб. м природного газу (при спалюванні 3-х кілограм солома дає стільки ж тепла скільки дає 1 куб. м природного газу).

Завдання – зібрати цю солому та перетворити на тепло, що буде обігрівати школи, дитячі садочки, будинки культури , житлові і виробничі приміщення тощо.

Про ефективність використання соломи на енергетичні потреби свідчить досвід більшості країн Центральної Європи і особливо Данії. Як енергоресурси, біомасу широко використовують й наші сусіди – Польща, Угорщина, Словаччина, Чехія, країни Прибалтики. Щорічно в цих країнах утилізують до 30% виробленої соломи.

Тим не менш, аналіз ринку соломи в Україні говорить про стійку тенденцію збільшення використання її на енергетичні потреби. Це обумовлюється постійним ростом цін на традиційні енергоресурси, монополією постачальників енергоресурсів, економічною політикою розвинутих країн щодо збільшення використання біомаси, в т.ч. соломи, в якості палива. Навіть при використанні на енергетичні потреби соломи з 20% посівних площ в нашій країні можна одержати щорічно 6-9 млн. тонн соломи для локального енергетичного використання. А за оцінками багатьох експертів, в Україні можна використати на енергетичні потреби до 30% соломи без будь-яких істотних наслідків для родючості ґрунтів.

В зв’язку з цим Союз сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України та група компаній ЮТЕМ, що виробляє в Україні  теплогенератори світового рівня що працюють за технологією прямого спалення соломи, вирішили підписати Угоду про співпрацю.

Відповідно до Угоди сторони будуть об’єднувати зусилля та свої можливості, у тому числі і на  основі кооперативних об’єднань селян, з метою стимулювання розвитку використання біоенергетичних технологій у сільській місцевості, що включає:

  • проведення спільних заходів, в тому числі семінарів, конференцій, ділових зустрічей, круглих столів для учасників сільськогосподарських кооперативів та підприємців  для налагодження  процесу інформаційного забезпечення щодо біоенергетичних технологій;
  • проведення спільних семінарів, конференцій, ділових  зустрічей, круглих столів для представників органів влади, місцевого самоврядування, керівників підприємств сільських територій;
  • надання практичної допомоги кооперативам, підприємцям в вирішені питань підготовки проектів (складання бізнес-планів, планування розміщення, підготовки біомаси, технологічне управління тощо) та фінансування біоенергетичних проектів;
  • консультування, надання рекомендацій та практичної допомоги сільськогосподарським кооперативам, підприємцям що придбали та встановили теплоагрегати прямого спалення соломи.

Сторони впевнені в ефективності початої роботи яка принесе користь селянам і державі в цілому.

Ознайомтесь, будь-ласка, з Угодою про співпрацю між СУСОКУ та ЮТЕМ   >>>

Прес-служба СУСОКУ