Інтенсивна технологія вирощування картоплі в фермерському господарстві

Картопля – це один з найпоширеніших на сьогодні продуктів харчування. За останні роки ця культура майже повністю перемістилась на присадибні ділянки, городи, індивідуальні особисті господарства. Вважається, що для вирощування на великих площах це дуже нерентабельна і трудомістка культура. Проте досвід вирощування картоплі за інтенсивною технологією свідчить, що за отримання програмованої врожайності – це одна з найприбутковіших культур.

Єдине застереження: перш ніж розширювати площі картоплі, слід мати варіант збуту. Особливо це є актуальним з урахування високих врожаїв цієї культури в минулому році та відповідно низької ціни її реалізації, яка під час збирання знижувалася до 0,8 грн. за кілограм, а станом на березень-квітень 2012 року становила в межах 1,0 грн. за оптові закупівлі, та 1,5 грн. в роздрібі.

Для отримання врожаїв в межах 300-400 ц необхідно використовувати інтенсивну технологію вирощування картоплі з урахуванням грунтово-кліматичних умов господарства та щорічно вносити корективи, які враховують метеорологічні умови року, тип грунту, фітосанітарний стан, особливості сорту тощо.

Бажаними попередниками для картоплі є ​​озимі зернові культури, в основному пшениця. Солому подрібнюють комбайном під час збирання врожаю зерна і дискують важкими дисковими боронами. Оранку проводять наприкінці вересня – на початку жовтня на глибину 27-28 см. Під оранку вносять фосфорні та калійні мінеральні добрива, азотні, – навесні під культивацію. Слід зазначити, що застосування науково обгрунтованої сівозміни дає можливість підвищити врожайність, покращити фітосанітарний стан.

Система удобрення та захисту

З калійних добрив краще вносити калімагнезію – 5 ц/га (К28Mg8), що становить 140 кг/га діючої речовини калію і 40 кг/га діючої речовини магнію. Найкраще співвідношення азоту, фосфору, калію та магнію – N: Р: К: Mg = 1,1: 1,0: 1,3: 0,5. Добрива що містять хлор (калійна сіль, каїніт та ін) знижують вміст крохмалю і смакові якості, затримують фотосинтез, підвищують вміст нітратів, тому використовувати їх під картоплю не бажано.

Якщо з осені мінеральні добрива не вносилися, навесні застосовують складні добрива – нітроамофоску (N17P17K17) та інші. У системі удобрення картоплі передбачається сумісне внесення органічних і мінеральних добрив. Рекомендовані норми мінеральних добрив на родючих (чорноземах) грунтах – N70-90Р60-90К80-120Mg30-45. На бідніших грунтах норму добрив збільшують до N90-120Р90-120К120-150Mg45-60. Фосфорні і калійні добрива вносять восени під оранку, азотні – під весняну культивацію. Надлишкові норми азоту можуть спричинити нагромадження нітратів у бульбах. Щоб цього не допустити, краще з азотних добрив використовувати сечовину (карбамід-СО (NН2) – СО використовується в процесі фотосинтезу, а NН2 не дає нітратів.

В разі великої забур’яненості полів необхідно застосовувати гербіциди. Останнім часом великою проблемою стало пошкодження бульб картоплі личинкою травневого жука. Щоб запобігти цьому бульби протруюють препаратом Престиж з нормою 1 л у 10 л води на 1 т бульб. Результат дії препарату дає хороші результати. Як правило, на посівах протягом усієї вегетації колорадські жуки не з’являються і не виникає необхідності обприскувати картоплю інсектицидами. Діючою речовиною препарату Престиж є імідаклоприд (140 г / л), що належить до класу хлорнікотінілов, які мають відмінну системну і контактну дію. Старий колорадський жук, що зимує в грунті, гине під дією Престижу, отже відсутня яйцекладка, на посівах немає личинок жука.

На основі цієї ж діючої речовини виготовляється інсектицид Конфідор, який розроблено згідно з підвищеними вимогами до екологічної та санітарної безпеки засобів хімічного захисту. Причому рекомендується застосовувати його якраз в період масового відкладання яєць старими жуками, не очікуючи появи личинок першого покоління. Але саме в цей час захисну дію проявляє Престиж. Протруйник Престиж містить у своєму складі також фунгіцид (діюча речовина пенцікурон, 150 г / л), який захищає рослини від хвороб з грунту (наприклад, різоктонія).

Посадка, догляд

Навесні необхідно провести культивацію, наприклад з допомогою КПС-4, в два сліди, першу – під час фізичної стиглості грунту, другу – перед садінням картоплі. Оптимальна ширина міжрядь – 70 см. За допомогою двох-трьох міжрядних розпушувань знищують бур’яни. Сходи картоплі бажано присипати шаром грунту 2-4 см, що дає можливість знищити сходи бур’янів і сприяє кращому розвитку кореневої системи у рослин картоплі. У разі появи сходів бур’янів їх знищували за допомогою гербіцидів: Тітус (40 г / га) + Зенкор (200 г / га) + Тренд (200 мл / га). Така обробка захищала поле від бур’янів до збирання картоплі.

Найважливіша проблема в картоплярстві – захистити посіви від ураження хворобами, особливо фітофторою. Без обробки фунгіцидами практично неможливо виростити високий урожай бульб. Для захисту від хвороб картоплю обприскують п’ять разів. Для першої обробки використовують фунгіцид Татту (3 л / га) при перших ознаках захворювання рослин або перед змиканням рослин у рядках. Крім захисту від хвороб, Татту має стимулюючу дію на ріст рослин картоплі. Через 8-12 днів після першого обприскування посіви обробляють вдруге препаратом Танос (0,6 кг / га). Втретє картоплю обробляють фунгіцидом Ридоміл Голд (2,5 кг / га) через 8-10 днів після другої обробки. Для четвертого обприскування використовують знову Танос (0,6 кг / га), який вносять через 12-14 днів після третьої обробки. Через 8-10 днів посіви обробляли в п’ятий раз фунгіцидом Курзат (2,5 кг / га). Така система захисту дає можливість протягом вегетації мати достатню вегетативну масу і рихлу поверхню, яка забезпечує достатню інтенсивність фотосинтезу для формування високого врожаю бульб.

За тиждень до збору врожаю бадилля скошують. Бульби прибирають картоплезбиральної технікою.

Економічні розрахунки

Картопля є досить трудомісткою культурою. За умови купівлі посадкового матеріалу в ЗАО НПО „Чернігівеліткартопля”, де середня ціна становить 3 грн за 1 кг бульб, сума витрат на 1 га становить 18 000 грн. При врожайності 400 ц / га (вихід товарних бульб – 320 ц / га) навіть за ціною 1 грн. за 1 кг бульб, можна з 1 га реалізувати картоплі на 32 000 грн, а  чистий прибуток може становити 7-8 тис грн. Збільшити прибутковість можливо за рахунок використання сортів з врожайністю 500-650 ц/га, наприклад раннього сорту „Повінь”, або середньостиглого „САНТЕ”. А ще необхідно пам’ятати, що перша молода картошка коштує в 5-10 раз дорожче ніж звичайна.

За матеріалами дослідного фермерського господарства „Авача”, Київська область