Добродомов: Розрив між пенсіями – головний вияв соціальної несправедливості

Мінімальна пенсія – 894 грн – це та сума, якої має бути достатньо, аби прожити літній людині цілий місяць. Так вважає уряд та народні депутати.

Свою позицію пояснюють чіткими розрахунками, які, щоправда, провели… ще 2000 року.

Відтак журналісти програми журналістських розслідувань «Народний контроль» телеканалу ZIK вивчили, а які саме «розкоші» можуть собі дозволити пенсіонери за неповні 900 грн. Тим паче, за статистикою, кожен п’ятий із них отримує саме «мінімалку». Результати дослідження показали у прямому ефірі програми, що була присвячена пенсійним експериментам влади над українцями.

Отож, на одного пенсіонера припадає 21 кв. м житлової площі. Скористатись поштою і відіслати листа можна раз на місяць – і лише в межах України. Поспілкуватися телефоном вдасться не більш як 15 хвилин на місяць. До того ж ідеться тільки про стаціонарний зв’язок. Мобільного для пенсіонерів не передбачено.

При мінімальній пенсії раціон пенсіонера – це переважно хліб, макарони та картопля. Свіжу рибу за пенсію можна теж собі дозволити – та тільки 50 грамів на тиждень. Фруктів – одне яблуко, ковбаси – 140 г або ж дві сардельки, молока – 1,5 л.

Зимове пальто, за владними розрахунками, пенсіонер має купувати раз на десять років, одну пару шкарпеток – раз у півроку, зимове взуття – раз на шість років.

Не суттєво більше можуть дозволити собі і середньостатистичні пенсіонери, адже середня пенсія українця – 1,3 тис. гривень. Відтак самі пенсіонери стверджують: на нинішні виплати не живуть, а виживають. «Якби не підтримка дітей, не знаю, за що жила б», – стверджує пенсіонерка Ганна Кричковська. Ті, хто мешкає у селі, рятуються завдяки господарці.

Та українців обурює не лише мізер, який отримують від держави, а те, що в Україні є категорія людей, яким виплачують удесятеро більше. Причому йдеться не про тих, хто у своїй роботі жертвував здоров’ям чи досягнув значних успіхів у професії.

«70% чорнобильців мають таку ж “мінімалку”, як усі українці. Плюс доплату за втрату здоров’я – 18% від мінімальної пенсії, а це приблизно 156 – 164 грн», – повідомив пенсіонер-чорнобилець Ярослав Муха.

Не отримують шалених тисяч і більшість афганців. Мінімальна пенсія інваліда-афганця – 1,6-1,8 тис. грн. Інваліди І групи отримують 2,4 тис. Більше офіцери. Так, полковник-інвалід – близько 5 тисяч гривень.

А заслужений вчитель України Раїса Кузик, яка підготувала призерку світової олімпіади з фізики, виховала студентів для найпрестижніших університетів світу, отримує зі всіма надбавками 1,6 тис. грн. Зокрема, звання додало жінці до пенсії трохи більше 100 грн.

Чому заслужений вчитель отримує такий мізер? Причина у зарплаті, яку колись мала. Жінка працювала в 90-ті роки минулого століття – часи гіперінфляції, одержувала мільйони. Під час нарахування пенсії ці гроші перевели у нинішній курс. Виявилося, що місячна зарплатня вчительки становила – УВАГА! – одну третину копійки!

Натомість такі-от дані щодо представників інших сфер зайнятості роздобули журналісти. За даними Інституту демографії, які отримав «Народний контроль», середній розмір пенсії в Україні для працівників митниці – 4461 грн, Національного банку – 5943, у прокурорів – 6685 грн, суддів – 7795, у міністрів – 14984 грн, у народних депутатів – 15427 грн. Найвищу пенсію, за офіційними даними, – 40 тисяч гривень – має Герой-льотчик України. За неофіційними – головний банкір країни Володимир Стельмах – 130 тис. грн.

Як виникла така фантастична різниця? Простому українцеві пенсію вираховують за законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Він передбачає нарахування не більше 40% від зарплати. А от для нардепів, прокурорів, суддів, державних службовців написали окремі закони, які дозволяють нараховувати пенсії у розмірі 90% від зарплати. Принагідно можна нагадати, що 2005 року саме так званий «помаранчевий» уряд подбав про високі доходи урядовців і депутатів. «До цього часу я отримував пенсію у розмірі 1,3 тис. грн», – зауважив народний депутат шести скликань Ярослав Кендзьор.

За його словами, того ж 2005 року лише 130 депутатів підтримали законопроект авторства Кендзьора-Косіва, який передбачав розрив між мінімальною та максимальною пенсію у п’ять прожиткових мінімумів.

Відтак бачимо, що про «своїх» влада дбала в усі часи, а подарунком уряду Юлії Тимошенко сповна користаються й нинішні можновладці. Вони вперто відмовляються підтримати законопроект, який зрівнював би пенсії простих людей і жителів «олімпу».

Так само вперто ігнорують і законопроект про прожитковий мінімум, від розміру якого безпосередньо залежить розмір «мінімалки».

«Законопроект лежить у парламенті з лютого, та жодного разу його навіть не винесли на розгляд у сесійній залі, – розповіла нардеп Оксана Продан. – Він же передбачає перегляд прожиткового мінімуму кожні три роки».

«Нинішня пенсійна система – це разючий приклад соціальної несправедливості, – переконаний підприємець Андрій Іонов. – І це не може не обурювати».

«Якщо депутати так тримаються за високу пенсію, то нехай мають її. Але нехай тоді й пенсіонери, які справді прислужилися країні, які втратили здоров’я на роботі, які мають стажу по 40 років, отримують стільки ж»,– зауважив Євген Муха.

«Показово, що сьогодні на оздоровлення депутата витрачають у 33 рази більше коштів, ніж на оздоровлення чорнобильця, – каже автор та ведучий програми Дмитро Добродомов. – А є ще такі показові цифри: з 2011 року уряд боргує понад 1,5 млрд гривень, які має виплатити за рішеннями судів чорнобильцям. А ще 400 чорнобильців відновили свої права у Європейському суді та мають отримати відшкодування – по 2 тисячі євро. Але наші можновладці не виконують і цього рішення. Вони вперто ігнорують потреби людей. Понад те, українські нардепи – це саме та категорія людей, яка системно з каденції в каденцію покращує своє життя. Відтак сьогодні соціальна несправедливість сягнула своєї вершини. І саме у боротьбі проти цього українці повинні консолідуватися».