У якому напрямку рухається сільськогосподарська кооперація?

14032013_01_033-2

14 березня 2013 року в інформаційній агенції УКРІНФОРМ відбувся прес-клуб на тему «У якому напрямку рухається сільськогосподарська кооперація?»

Запрошені: Людмила Ставнича – заступник директора департаменту Міністерства аграрної політики та продовольства України; Іван Томич – президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України; Роман Корінець – президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України; Вадим Івченко – заступник голови Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад; Микола Гриценко – керівник напрямку «Розвиток ринкової інфраструктури» проекту USAID «АгроІнвест»; Сергій Губін – керівник Національного прес-клубу з аграрних та земельних питань.

Посередники відступають там, де є кооперація – агроексперт

За міжнародною формулою, виробництво сільськогосподарської продукції саме по собі – не бізнес. Виробництво може бути прибутковим лише з передпродажною підготовкою та каналами збуту. Тому немає іншого шляху для наших дрібних сільгоспвиробників, ніж об’єднання.

Про це сказав керівник напрямку «Розвиток ринкової інфраструктури» Проекту USAID «АгроІнвест» Микола Грищенко на засіданні прес-клубу з аграрних та земельних питань в УКРІНФОРМі у четвер.

14032013_01_041-2

«В Україні великі структури і трейдери диктують умови на ринку сільськогосподарської продукції, бо не мають противаги – нема кооперації, нема згуртованих виробників. Посередники за безцінь скуповують продукцію у селян, які не мають доступу до ринків, і далі продають її, отримуючи надприбутки. Але там, де люди скооперувалися, посередники відступають», – аргументував експерт.

На продовження теми щодо перспектив розвитку кооперативного руху в Україні Грищенко, зокрема, зауважив, що питання слід розглядати з двох боків. «З одного – створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів стримує недостатня поінформованість сільського населення про їх діяльність і переваги. До того ж, у незаможних селян відсутній стартовий капітал для об’єднання. З іншого боку, це відсутність розуміння на рівні державних органів, зокрема, районних, якою є економічна природа кооперації. В Україні немає єдиного кооперативного координаційного центру. У різних регіонах є різні підходи. І це серйозна проблема, в рішенні якої без участі держави не обійтися», – підкреслив керівник проекту.

Переважна більшість сільських та селищних рад підтримали кооперацію – Томич

Стратегія руху обслуговуючої кооперації спрямована на подолання бідності на селі, його соціальний розвиток.
На цьому наголосив президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич на засіданні Національного прес-склубу з аграрних та земельних питань в УКРІНФОРМі.

14032013_01_032-2

«Розвиток дрібно- та середньотоварних виробників шляхом об’єднання у сільгоспкооперативи вже підтримали понад 83 відсотки сільських та селищних рад України. Таким чином, громада на сьогодні погоджується, що кооперація сприятиме збільшенню доходів селян через зайнятість, створенню нових робочих місць, комфортних умов праці, побуту та розвитку інфраструктури сільської місцевості», – зазначив експерт.

За його словами, прийняті Верховною Радою та нещодавно підписані Президентом України зміни до ЗУ «Про сільськогосподарську кооперацію» змінюють її статус. Водночас він вважає, що набагато ефективнішою ця структура буде в разі вдосконалення деяких законодавчих актів, зокрема, окремих положень Податкового кодексу, які необхідно привести у відповідність із ухваленим Законом.

Сьогодні в Україні налічується трохи більше однієї тисячі сільських кооперативів, з них діє 885. «Це крапля в морі, яка суттєво не може вплинути на життя майже 30 тисяч сільських поселень. На думку голів сільських і селищних рад, в Україні необхідно утворити ще майже 18 тисяч одиниць подібних формувань», – сказав Томич.

14032013_01_081-2

14032013_01_006-2

14032013_01_046-2

14032013_01_049-2

Джерело: УКРІНФОРМ

YouTube Preview Image