














Цього року український кооперативний рух відзначає своє двадцятиріччя. Про проблеми та перспективи вітчизняної кооперації розмовляємо з головою Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іваном Томичем.
Відійшов у минуле 2012-й — Міжнародний рік кооперативів. В Україні з ним пов’язувалися певні надії щодо становлення цього важливого сектору національної економіки. Чого ж вдалося досягти насправді? Наш співрозмовник — Іван Федорович ТОМИЧ, президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.
Голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич прогнозує, що за три наступних місяці вартість свинини зросте на 15%-25%.
Пропонуємо два коментарі голови Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Івана Томича на тему «Чому дорожчає хліб?»
Попри те, що кожна генерація влади виносить гасла про відродження українського села, системна бюджетна підтримка дрібних сільгоспвиробників залишається маревом.
У новітню епоху великих соціально-економічних перетворень український народ вступив без власної держави. Він був об’єктом жорстокого колоніального гноблення. Іноземні поневолювачі безсоромно грабували багаті землі, природні ресурси України. Тяжке становище трудового народу, особливо селянства, посилювалось його соціальною та політичною незахищеністю.
На Заході фермери, об’єднуючись в кооперативи, успішно конкурують з транснаціональними компаніями. Щоб уявити масштаби новозеландської компанії Fonterra треба мати на увазі, що, по-перше, вона забезпечує майже третину світового експорту молочних продуктів, по-друге, є найбільшою компанією в своїй країні, а по-третє, вона виробляє більше молока, ніж вся молочна галузь України.
В Україні швидкими темпами відбувається концентрація земель в руках великих вертикально інтегрованих аграрних компаній – агрохолдингів. При цьому в суспільстві поширюється думка, що такий спосіб розвитку аграрного сектора – чи не єдиний прийнятний для країни, і лише він може забезпечити створення додаткових робочих місць на селі, виробництво конкурентоспроможної продукції, а отже – процвітання аграрної галузі в цілому. Проте цій думці суперечить досвід більшості інших країн світу – як Східної, так і Західної півкулі.
Аграрний сектор поступово відновлює реноме однієї з ключових галузей української економіки. Так, за результатами «кризового» 2009-го сільське господарство виявилося єдиним сегментом економічної діяльності, який зміг уникнути падіння обсягів виробництва (+0,1%). Непогану динаміку галузь демонструвала й у 2010—2011 роках. Зокрема, завдяки хорошому минулорічному врожаю (збір зернових збільшився на 44%) споживча інфляція в березні 2012-го знизилася до 1,9% в річному обчисленні (за підсумками 2011-го — до 4,6%).